Darmowa energia elektryczna – jak produkować własną energię?

Darmowa energia elektryczna dla domu

Jeszcze kilka lat temu nikt nie myślał o wytwarzaniu energii samodzielnie. To rozwiązanie było trudno dostępne i nieopłacalne. Obecnie panele fotowoltaiczne można zauważyć na dachach wielu domów, a pozyskiwanie energii ze słońca stało się standardem.

Źródła darmowej energii elektrycznej dla Twojego domu

Obecnie najkorzystniejszym rozwiązaniem dla osób chcących, które chcą pozyskiwać darmową energię elektryczną jest zainwestowanie w fotowoltaikę. Instalacja fotowoltaiczna pozwala nam na pozyskanie energii ze słońca i przetworzenie jej w prąd zmienny. Dodatkowo rozwiązanie to umożliwia oddawanie nadwyżek do sieci lub magazynowanie ich.

Fotowoltaika nie jest jedynym sposobem na produkcję darmowej energii elektrycznej, ale niewątpliwie jest w tej chwili najbardziej opłacalna – inne odnawialne źródła energii, takie jak wiatr czy woda, nie są na razie tak łatwe do wykorzystania w polskich warunkach. Można jednak przypuszczać, że w najbliższym czasie również w tym obszarze nastąpią istotne zmiany, z korzyścią dla potencjalnych użytkowników tego typu rozwiązań.

Warto wiedzieć: Nadwyżka energii z fotowoltaiki – co się z nią dzieje?

Jak wytwarzana jest taka darmowa energia elektryczna w systemie fotowoltaicznym?

Zasada działania systemu PV jest bardzo prosta: moduły fotowoltaiczne absorbują padające światło słoneczne (w postaci fotonów, czyli najmniejszych podstawowych cząstek światła) i przekształcają je w prąd stały. Wytworzony prąd jest następnie przekazywany do falownika, gdzie jest zamieniany na prąd zmienny, który jest używany w każdym gospodarstwie domowym do zasilania urządzeń elektrycznych.

Darmowa energia elektryczna dla Twojego domu

Ważne jest, aby energia elektryczna wytwarzana przez system PV była wykorzystywana w sposób ciągły, a wszelkie nadwyżki były wprowadzane do sieci ogólnej, z której mogą być pobierane w razie zapotrzebowania (np. w nocy lub w zimie, kiedy system PV działa z nieco niższą wydajnością).  Obecnie dla małych systemów PV o mocy do 10 kW można zebrać 0,8 kWh na każdą 1 kWh wprowadzoną do sieci. Dla systemów o mocy powyżej 10 kW współczynnik konwersji jest nieco mniej korzystny i wynosi 0,7 kWh na 1 kWh wprowadzoną do sieci. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy się martwić w miesiącach bezsłonecznych i możemy korzystać z energii elektrycznej za darmo.

Darmowe energia elektryczna – odnawialne źródła energii

Biorąc pod uwagę obecne trendy światowe, stale rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz stopniowe (i coraz szybsze) wyczerpywanie się zasobów paliw kopalnych, oczywiste jest, że im szybciej przemysł energetyczny zwróci się głównie ku odnawialnym źródłom energii, tym lepiej – zarówno dla środowiska, jak i dla kieszeni odbiorców końcowych. Warto zainteresować się fotowoltaiką już teraz, ponieważ im szybciej będziesz miał w domu elektrownię słoneczną, tym szybciej będziesz mógł produkować darmową energię elektryczną na własny użytek i uniezależnisz się od przyszłych podwyżek cen konwencjonalnej energii elektrycznej.

Zobacz także: Ekologia i ochrona środowiska

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

One Response

Dodaj komentarz

Też do poczytania