Ekologia i ochrona środowiska

Czym jest ekologia?

Ekologia to nauka, zajmująca się strukturą oraz działaniem ekosystemów. Ekosystem natomiast definiuje się jako układ ekologiczny, który obejmuje skład gatunkowy, liczebność, biomasę, a także sposób rozmieszczenia organizmów, warunki klimatyczne czy glebowe. Pojęcie ekologii sprowadza się do określania zależności pomiędzy konkretnymi gatunkami organizmów żywych a środowiskiem, w jakim żyją, jak również badaniem zjawisk, zachodzących między nimi.

Ekologia i wpływ na społeczeństwo

Zmiany klimatyczne zachodzące na Ziemi powodują, że świadomość o ochronie planety staje się coraz bardziej popularna. Społeczeństwa są lepiej doinformowane o sposobach dbania o środowisko. Dzięki temu większa liczba Polaków wprowadza elementy ekologii do codziennego życia. Niestety kupowanie sprzętów energooszczędnych, przestrzeganie zasad ruchu zero waste czy stosowanie kosmetyków naturalnych dla jednych oznacza działanie dla dobra planety, a dla innych jedynie sposób na promocję i podążanie za trendami w mediach społecznościowych. Dlatego tak istotne jest rozmawianie o ekologii i uświadamianie ludzi, jakie konsekwencje płyną w związku z kompletnym nieposzanowaniem ochrony przyrody i zanieczyszczaniem środowiska.

Warto wiedzieć: Antropogeniczne źródła zanieczyszczeń powietrza – czym są?

Ekologia, a ochrona środowiska

Ochrona środowiska powinna brać pod uwagę dążenie do zachowania bioróżnorodności biologicznej, ochronę gatunkową, ochronę dziedzictwa geologicznego, paleontologicznego, a także ochronę walorów krajobrazowych.

Oprócz codziennego przyjaznego środowisku zachowania, np. wymiany żarówek na energooszczędne, by działać ekologicznie można inwestować w odnawialne źródła energii. Wśród najbardziej ekologicznych rozwiązań znajduje się wykorzystanie energii słonecznej. W ekologii, do pozyskiwania energii z Słońca używa się kolektorów słonecznych lub paneli fotowoltaicznych. OZE to zarówno ekologia, jak i oszczędność.

Ekologia w domu

Coraz więcej osób zwraca uwagę na wpływ naszych wyborów i codziennych zachowań na środowisko. Jakie ekologiczne rozwiązania warto wprowadzić do swojego domu?

  • Ograniczenie zużycia plastiku – na zakupy zabierz ze sobą własną torbę, nie pakuj warzyw i owoców na foliowych worków, na kawę na wynos zabierz swój pojemnik. Coraz więcej firm stara się zastępować plastik ekologicznymi rozwiązaniami, nadal jednak produkty pakowane są w plastikowe tacki i woreczki, a w gospodarstwach domowych produkowane są ogromne ilości tego typu odpadów.
  • Kompostowanie – nie wyrzucaj do śmieci resztek z warzyw, owoców, fusów do kawy itp. Po kilku miesiącach z wyrzucanych resztek otrzymasz nawóz, który doskonale nada się do roślin i kwiatów.
  • Ograniczenie zużycia wody i prądu – wymień żarówki na energooszczędne, pamiętaj o gaszeniu światła, zakręć wodę, gdy jej nie używasz.
  • Wybierz produkty z targu i od rolników – coraz bardziej popularne staje się organizowanie targów, podczas których mamy okazję kupić produkty prosto od rolników. To ekologiczne rozwiązanie, które przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego. Dobrym rozwiązaniem jest także hodowla własnych ziół, warzyw i owoców.

Ekologia na co dzień

Warto pamiętać o ekologii na co dzień. Nasze wybory oraz działania mają ogromny wpływ na środowisko. Już teraz warto pomyśleć o zastosowaniu ekologicznych rozwiązań, które przyczynia się do ochrony środowiska oraz jej zasobów.

Zobacz także: Formy ochrony przyrody w Polsce

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

2 Responses

  1. Świetne porady. Plastik to prawdziwa zmora naszych czasów, znalazłam jednak sposób na wykorzystanie foliowych woreczków np. po jabłkach. Pakuję w nie śmieci i już od bardzo dawna nie kupiłam klasycznych worków na śmieci. Oszczędzam śmieci i własne pieniądze 🙂

  2. Mieszkam w Krynicy Zdroju i z niepokojem obserwuję masową wycinkę drzew na Jaworzynie Krynickiej i w okolicznych lasach.
    Nie znajduję żadnych informacji na ten temat w lokalnych mass mediach.
    Co mogę zrobić w tej sytuacji, czy organizacje ekologiczne zainteresują się tym problemem?
    To co się w chwili obecnej dzieje z przyrodą w Polsce jest zatrważające!
    Czekam na jakiś odwet z Waszej strony.
    Z poważaniem Krystyna K.

Dodaj komentarz

Też do poczytania