Nadmiar energii z fotowoltaiki – co z nim zrobić?

Nadmiar energii z fotowoltaiki

Nadmiar energii z fotowoltaiki jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem wśród posiadaczy tego typu instalacji. Za główny problem z nadwyżką energii uznaje się brak pomysłów na magazynowanie energii. Nadwyżka prądu z fotowoltaiki zwykle występuje wiosną i latem – zasadniczo wynika to z nieprawidłowo dobranej instalacji fotowoltaicznej, której moc finalnie jest wyższa niż zapotrzebowanie klienta na energię elektryczną.

Nadwyżka energii z fotowoltaiki – z czego wynika?

Jednym z najczęściej spotykanych błędów, popełnianych przez właścicieli instalacji fotowoltaicznych jest kupno instalacji pv o zbyt dużej mocy. W takiej sytuacji produkuje ona za dużo energii w stosunku do zapotrzebowania. Niezwykle istotne jest, by nie inwestować w kupno instalacji, która przewyższa możliwości jej wykorzystania w np. gospodarstwie domowym. W innym przypadku będziemy zmuszeni do oddawania za darmo nadwyżek energii z fotowoltaiki do zakładu energetycznego.

Czy nadwyżka prądu z fotowoltaiki przepada?

W przypadku instalacji on-grid nadwyżkę prądu z fotowoltaiki można przekazywać do zakładu energetycznego. W instalacjach typu off-grid systemy nie są zsynchronizowane z zewnętrzną siecią elektroenergetyczną, a więc nadmiar energii z fotowoltaiki musi być magazynowany w zespołach akumulatorów. Pełnią one funkcje odbiornika energii elektrycznej, jak również jej przekaźnika. Akumulatory funkcjonują w sposób cykliczny – na początek zostają naładowane do pełna, a później opróżniane z nagromadzonej energii elektrycznej, pozostawiając jej tylko kilka procent.

Nadwyżka energii z fotowoltaiki – rozliczenie z zakładem energetycznym

Nadwyżka energii z fotowoltaiki nie ulega marnotrawieniu, gdyż może zostać przekazana do sieci energetycznej. Zakłady energetyczne pobierają zapłatę w postaci energii, natomiast właściciele instalacji fotowoltaicznych o mocy maksymalnie do 10kW są w stanie uzyskać z sieci 80% oddanej energii. Właściciele instalacji o mocy przekraczającej 10kW, do maksymalnie 50kW, mogą odebrać 70% oddanej uprzednio energii. System ten dotyczy jednak osób, które zgłoszą montaż instalacji fotowoltaicznej do 1 kwietnia 2022 r., po tej dacie obowiązywać będzie rozliczenie nadmiaru energii na zasadzie net-billingu.

Zobacz także: Montaż paneli fotowoltaicznych – kompendium wiedzy

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Też do poczytania