Montaż paneli fotowoltaicznych – kompendium wiedzy

Montaż paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych to rozwiązanie, które zyskuje na popularności z każdym rokiem. Atrakcyjne dofinansowania i ulgi oraz system prosumencki skutecznie zachęcały do montażu paneli pv przez właścicieli domów jest niezwykle podobny do instalacji kolektorów słonecznych. Najczęściej spotykamy się z montażem fotowoltaiki na dachu, nie oznacza to jednak, że umieszczenie ich w innym miejscu jest niemożliwe.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu

W Polsce montaż paneli fotowoltaicznych najczęściej odbywa się na dachu domów jednorodzinnych. Jest to najpopularniejsze miejsce do instalacji fotowoltaiki, w sytuacji, gdy są spełnione odpowiednie warunki. Kluczowa jest możliwość umiejscowienia paneli fotowoltaicznych we właściwym kierunku (na południe) i brak zacienienia (które mogłoby być spowodowane wystającymi elementami na dachu, np. kominem). Montaż fotowoltaiki na dachu posiada wiele zalet:

  • dach zyskuje alternatywną funkcję,
  • panele nie zajmują miejsca na działce,
  • fotowoltaika nie wpływa na estetykę miejsca,
  • kable potrzebne do instalacji są stosunkowo krótkie (podłączenie fotowoltaiki jest o wiele tańsze).

Panele fotowoltaiczne możemy zainstalować zarówno na dachu skośnym, jak i płaskim. W obu przypadkach stosuje się jednak inne systemy montażowe. Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim daje dużą możliwość w operowaniu kątem nachylenia oraz kierunkiem.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu jest możliwa na wielu rodzajach pokryć dachowych, są to m.in.:

  • blacha trapezowa,
  • blachodachówka,
  • dachówka ceramiczna,
  • gont bitumiczny,
  • oraz papa.

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie

W niektórych przypadkach nie ma możliwości montażu paneli fotowoltaicznych na dachu. Wynika to ze zbyt małej powierzchni, zacienienia, niekorzystnej pozycji względem stron świata aspektów wizualnych i estetycznych. W takiej sytuacji istnieje możliwość montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie. Dzięki temu można wykorzystać większą powierzchnię. Panele pv możemy także zamontować za pomocą rozwiązania carport. Jest to metoda, polegająca na zintegrowaniu paneli z zadaszeniem na samochód. Dzięki temu nie traci się niezbędnego miejsca na działce i zyskuje dodatkowe miejsce do wykorzystania na podwórku.

Częstym rozwiązaniem na gruncie są także farmy fotowoltaiczne. Są to jednak duże instalacje, które wymagają minimum 2ha powierzchni.

Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie

Dach oraz grunt to nie jedyne miejsca, w których może zostać założona instalacja fotowoltaiczna. Istnieje także możliwość montażu paneli fotowoltaicznych na balkonie. Nie jest to obecnie popularne rozwiązanie, ponieważ wymaga zgody wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Dodatkowo jest to o wiele mniej estetyczne rozwiązanie od montażu paneli na dachu, pozwala jednak na dużą oszczędność związaną z opłatami za prąd

Montaż fotowoltaiki

Wybierając miejsce do montażu paneli fotowoltaicznych warto zastanowić się nad zaletami oraz wadami różnych rozwiązań. Najczęściej spotykamy się w montażem fotowoltaiki na dachu, nie oznacza to jednak, że montaż paneli pv w innych miejscach nie jest możliwy. Panele słoneczne możesz zamontować także na gruncie, balkonie i elewacji,

Zobacz także: Fotowoltaika dla rolnika – montaż paneli w gospodarstwie rolnym

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Też do poczytania