Elementy instalacji fotowoltaicznej – inwerter, panele, moduły

Elementy instalacji fotowoltaicznej

Obecnie obserwuje się wzrastającą świadomość związaną z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii. Rośnie zainteresowanie fotowoltaiką, która jest najłatwiej osiągalnym, stosunkowo najtańszym i najbardziej ergonomicznym sposobem pozyskiwania darmowej energii słonecznej. Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie dla każdego, kto posiada dom lub wolną przestrzeń na działce.

Jakie są elementy instalacji fotowoltaicznej?

Chociaż instalacja fotowoltaiczna kojarzy nam się głównie z panelami słonecznymi zawiera także wiele innych części. Do elementów instalacji fotowoltaicznej zalicza się:

  • Panele fotowoltaiczne
  • Moduły fotowoltaiczne – są to układy połączonych szeregowo, bądź szeregowo-równolegle ogniw słonecznych.
  • Inwerter fotowoltaiczny (inaczej falownik) – to urządzenie, które stanowi podstawę całej instalacji.
  • Pozostałe elementy – licznik zużycia i produkcji energii elektrycznej, niezbędne okablowanie, akumulator.

Panele fotowoltaiczne

Panele słoneczne nazywane są kluczowymi elementami instalacji fotowoltaicznej. Panele zmieniają padające promienie słoneczne na prąd stały. W zależności od ich budowy możemy wyróżnić panele monokrystaliczne lub polikrystaliczne. Panele fotowoltaiczne montowane są na dachu lub gruncie, ich położenie jest niezwykle ważne, ponieważ to od niego zależy ile prądu wyprodukuje nasza instalacja.

Inwerter fotowoltaiczny (falownik)

Kluczowym elementem instalacji jest także inwerter fotowoltaiczny, który przekształca wyprodukowany prąd stały w prąd zmienny dostępny w naszych gniazdkach. Inwerter fotowoltaiczny odpowiada także za monitorowanie napięcia na panelach fotowoltaicznych. Najczęściej montowany jest w piwnicy lub garażu. Ważne jest, aby falownik był zabezpieczony przed wodą oraz wilgocią. Instalacje przyłączane do sieci o wielkości maksymalnie 3,68 kWp wymagają podpięcia inwertera 1 fazowego, a instalacje powyżej tej wielkości wymagają zastosowania inwertera 3 fazowego. Główna różnica pomiędzy inwerterem fotowoltaicznym 1 fazowym i 3 fazowym polega na tym, ze inwerter jednofazowy przesyła całą ilość przetworzonej energii na jedną fazę,  natomiast inwerter trójfazowy zasila wszystkie fazy symetrycznie.

Pozostałe elementy instalacji fotowoltaicznej

Na instalację fotowoltaiczną składa się także wiele innych elementów. Ogromne znaczenie mają wszelkie kable oraz złączki, których jakość decyduje o trwałości i niezawodności instalacji fotowoltaicznej. Kolejnym ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest konstrukcja montażowa, która odpowiada za mocowanie paneli słonecznych do dachu lub gruntu.

Akumulator w instalacji fotowoltaicznej

Opcjonalnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest akumulator. Wiele osób inwestujących w fotowoltaikę zastanawia się czy jest on niezbędny. Posiadanie akumulatora to:

  • niezależność od dostaw prądu,
  • ochrona urządzeń elektrycznych przed przepięciami,
  • maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii,
  • możliwość ładowania samochodów elektrycznych.

Do tego roku oddawanie i odbieranie nadwyżek energii z sieci nie była problemem i odbywała się na korzystnych warunkach. Od 1 kwietnia 2022 roku prosumenci będą musieli sprzedawać nadwyżki energii  po cenie hurtowej, a następnie kupować po cenie detalicznej – zwykle ok. dwa razy wyższej. Dlatego korzystne jest rozważenie zakupu akumulatora, w którym można magazynować nadwyżki energii.

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Też do poczytania