Produkcja energii elektrycznej w Polsce – elektrownie, źródła

Produkcja energii elektrycznej w Polsce

Obecnie w Polsce nadal najwięcej energii pochodzi z węgla kamiennego. Na 3 miejscu znajdują się elektrownie wiatrowe. Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych w lutym 2022 r. produkcja energii była większa od roku poprzedniego, ale zużycie krajowe mniejsze.

Energetyka i jej rodzaje

Energetyka to dział przemysłu, który zajmuje się produkcją i dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. Dzieli się ją na:

  • energetykę konwencjonalną – wytwarzanie energii elektrycznej w oparciu o spalanie paliw, którymi są np.: węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa, gaz, biogazy, biomasa;
  • energetykę niekonwencjonalną – pozyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej przez wykorzystanie źródeł alternatywnych, np. wód płynących, wód geotermalnych, wiatru, słońca.

Źródła energii dzielą się na:

  • odnawialne – mające zdolność do samoregeneracji. Wykorzystywane są przede wszystkim w energetyce niekonwencjonalnej.
  • nieodnawialne – surowce mineralne (np. węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa, gaz), których zasoby kiedyś się wyczerpią. Są podstawą energetyki konwencjonalnej.

Produkcja energii w elektrowniach

Największą dynamikę wzrostu zanotowały elektrownie wodne, a produkcja w elektrowniach gazowych oraz wykorzystujących węgiel kamienny spadła. Nadal największy udział w produkcji energii w Polsce mają elektrownie oparte na węglu kamiennym i węglu brunatnym. Na trzecim miejscu znajdują się elektrownie wiatrowe, a na czwartym elektrownie gazowe. Udział elektrowni opartych o odnawialne źródła energii wzrósł do 11%.

Przyszłość produkcji energii w Polsce

Liczba ludzi rośnie razem z zapotrzebowaniem na energię. Szacuje się, że zużycie energii wzroście dwukrotnie do roku 2050 w stosunku do roku 2000. Dlatego już teraz mówi się o przywiązywaniu jeszcze większej uwagi do zmian klimatycznych, ochrony środowiska oraz produkcji CO2. Obecnie wykorzystywane surowce należą do źródeł nieodnawialnych, co oznacza, że ich zasoby kiedyś się skończą. Doskonałą alternatywną są OZE, takie jak słońce, woda, wiatr itd. wykorzystywane do produkcji energii, ale na mniejszą skalę. Dąży się do zmniejszenia udziału elektrowni konwencjonalnych w produkcji energii i zastąpienie ich elektrowniami niekonwencjonalnymi – elektrowniami wiatrowymi, wodnymi i fotowoltaicznymi, które wykorzystują odnawialne źródła energii, a także przyczyniają się do dbania o środowisko i ekologię. Sektor odnawialnych źródeł energii jest obecnie najprężniej rozwijającą się gałęzią przemysłu energetycznego. Szacuje się, że ich udział wzroście do 38% z obecnych 6%.

Zobacz także: Alternatywne źródła energii – czym są? Przykłady

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Też do poczytania