Alternatywne źródła energii – czym są? Przykłady

Alternatywne źródła energii

Zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz jej koszty stale rosną. Od 2019 do 2021 roku cena energii wzrosła aż o 20%. Warto przyjrzeć się alternatywnym metodom pozyskiwania energii, które nie tylko będą tańsze, ale także przyjazne dla środowiska.

Energia alternatywna – co to?

Energia alternatywna uzyskiwana jest ze źródeł odnawialnych, które mają zdolność do samoregulacji. Alternatywne źródła energii łączą ze sobą aspekt ekonomiczny oraz ekologiczny – pozwalają nam na dużą oszczędność domowego budżetu, a także przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń powietrza. Dodatkowo dzięki alternatywnym źródłom energii możemy całkowicie usamodzielnić się i nie być zależnymi od zewnętrznego dostawcy.

Alternatywne źródła energii – przykłady

Do alternatywnych źródeł energii zaliczana jest:

  • Energia wodna, którą możemy wytwarzać za pomocą 2 sposobów: jako energię płynącej wody, którą możemy wykorzystać do napędu różnego rodzaju młynów, małych elektrowni wodnych itp. oraz wykorzystując siłę parcia wody – ogromne masy wody spiętrzane są przed zaporami. Podczas przepływu cieczy przez turbiny zostaje wytworzona energia elektryczna.
  • Energia słoneczna mającą bardzo szerokie zastosowanie. Można przekształcić ją w energię elektryczną za pomocą ogniw fotowoltaicznych lub energię cieplną przy użyciu kolektorów słonecznych.
  • Energia geotermalna uzyskiwana   z  wód podziemnych lub gejzerów, które powstają podczas erupcji pary wodnej lub gorącej wody z wnętrza ziemi. Można ją też pozyskiwać z tzw. gorących skał.
  • Energia wiatrowa jedna z najpopularniejszych alternatywnych źródeł energii. Do produkcji energii alternatywnej wiatrowej używane są turbiny, które mogą być skupione na farmach wiatrowych. Energia wiatrowa wymaga wygospodarowania dużego obszaru, a tym samym wpływa na krajobraz, może także powodować hałas.
  • Energia biomasy, która jest najstarszym alternatywnym źródłem energii. Obejmuje wszelkie odpady przemysłowe, komunalne, z produkcji rolnej, a także osady ściekowe i pozostałości drzewne, takie jak: gałęzie lub korzenie. Można ją bezpośrednio spalić albo przetworzyć na biopaliwo, np. słomę, siano, biodiesel, a także mieszaninę gazów.

Alternatywne źródła energii w Polsce

Z jakich alternatywnych źródeł energii możemy korzystać w Polsce?

Energia alternatywna – wady i zalety

Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii posiada wiele zalet. Najważniejszą jest redukcja stale rosnących kosztów. Istotne jest także ograniczenie zanieczyszczeń powietrza oraz gazów cieplarnianych. Energia alternatywna pozwala nam na niezależność. Dodatkowo źródła te są stale odnawiane, dlatego nie musimy obawiać się o ich wyczerpanie. Największą wadą alternatywnych źródeł energii są kosztowne budowy elektrowni alternatywnych. Jednak w przypadku wykorzystania energii alternatywnej możemy liczyć na dofinansowania.

Energia alternatywna to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością. Coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych oraz całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii. Warto przemyśleć to rozwiązanie.

Zobacz także: Odnawialne źródła energii – rodzaje OZE

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Też do poczytania