Jakie są nieodnawialne źródła energii w Polsce?

Nieodnawialne źródła energii – czym są?

Każdy człowiek wykorzystuje energię elektryczną i cieplną, wytwarzaną głównie za pośrednictwem nieodnawialnych źródeł energii. Zaliczamy do nich wszelkie surowce, których eksploatacja skutkuje zmniejszaniem naturalnych zasobów, a w konsekwencji ich całkowitym wyczerpaniem. Nieodnawialne źródła energii wykorzystuje się w różnych dziedzinach przemysłu, gospodarstwach domowych, gdzie służą zwłaszcza do wytwarzania energii cieplnej.

Do nieodnawialnych źródeł energii zalicza się surowce kopalne, czyli węgiel, ropę, gaz ziemny. Powstawały one na Ziemi przez wiele lat i są wyczerpywalne. Warto zwrócić uwagę na to, że korzystanie z nich wywiera negatywny wpływ na środowisko naturalne, zdrowie ludzi, a także sytuację ekonomiczną państwa.

Nieodnawialne źródła energii – przykłady

Wśród kluczowych surowców energetycznych, które zalicza się do nieodnawialnych źródeł energii w Polsce, znajdują się:

  • Węgiel kamienny – skała osadowa pochodzenia roślinnego. W Polsce wykorzystuje się go głównie do pozyskiwania energii elektrycznej. Wydobywa się go metodą podziemnej eksploatacji w kopalniach.
  • Węgiel brunatny – również skała osadowa pochodzenia roślinnego, wykorzystywana do pozyskiwania energii w Polsce. Wydobywa się go metodą odkrywkową. Prace eksploatacyjne odbywają się na powierzchni, w celu odkrywania kolejnych warstw surowca.
  • Gaz ziemny – paliwo kopalne pochodzenia organicznego, które występuje samodzielnie lub przy złożach ropy naftowej czy węgla kamiennego.
  • Ropa naftowa – ciekła kopalina w porowatych skałach we wnętrzu ziemi. Eksploatacja polega na wykonaniu wierceń, które umożliwiają wydobycie surowca na powierzchnię.

Poza wyżej wymienionymi źródłami energii nieodnawialnej, które  eksploatuje się w Polsce, w tej grupie surowców wymienia się także uran i torf.

Wady wykorzystania nieodnawialnych źródeł energii

Wykorzystanie nieodnawialnych źródeł energii niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Spalanie paliw kopalnych przyczynia się w znaczącym stopniu do globalnego ocieplenia. W procesie ich spalania wytwarza się najwięcej dwutlenku węgla spośród wszystkich działalności człowieka. Oprócz tego, do atmosfery dostaje się także pył zawieszony. Wszystko to prowadzi do powstawania zjawisk takich jak smog i kwaśne deszcze.

Ponadto, podczas emisji nieodnawialnych źródeł energii, pojawia się problem zanieczyszczeń przy wydobyciu i transporcie paliw. Wycieki ropy naftowej z uszkodzonych platform wiertniczych lub zatonięcia tankowców, które ją transportują, skutkują katastrofami ekologicznymi. W takich wypadkach do środowiska naturalnego przedostają się miliony litrów ropy, a usuwanie szkód jest bardzo czasochłonne, kosztowne i często niemożliwe do całkowitego zrealizowania.

Energia jądrowa, pomimo iż jest niskoemisyjnym źródłem energii, na etapie obróbki i produkcji paliwa jądrowego, także stwarza ryzyko zanieczyszczania środowiska. Na etapie zasilania reaktorów wytwarzają się odpady radioaktywne, które aktualnie nie są w stanie być zutylizowane, a więc  muszą być gdzieś magazynowane.

Zobacz także: Produkcja i zużycie energii elektrycznej

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Też do poczytania