Odnawialne źródła energii – rodzaje OZE

Odnawialne źródła energii – czym są?

Świadomość o ekologii, zielonej energii, przyjaznej dla środowiska naturalnego, wzrasta z roku na rok, a jej koszty stają się coraz niższe. W związku z rosnącymi cenami prądu, postulatami ekologów, perspektywa korzystania z odnawialnych źródeł energii jest coraz częściej brana pod uwagę przez mieszkańców Polski. Odnawialne źródła energii, to takie, których wykorzystywanie nie zaburza środowiska naturalnego, a ich zasoby nie są w stanie wyczerpać się w krótkim czasie. Korzystanie z OZE przynosi wiele korzyści, dlatego państwa starają się podnosić ich udział w krajowej produkcji energii elektrycznej. Źródła energii odnawialnej to: słońce, woda, wiatr, energia geotermalna, oraz biopaliwa.

Źródła energii odnawialnej – przykłady

Odnawialne źródła energii, czyli takie, których naturalne zasoby są w stanie bardzo szybko się odbudować i zregenerować. Ich wykorzystanie nie grozi deficytem, a ponadto nie stanowią poważnego zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Jakie są źródła energii odnawialnej? 

Najczęściej pozyskuje się energię odnawialną za pośrednictwem:

  • Elektrowni wodnych, gdzie wykorzystuje się energię grawitacyjną wody (np.: prąd w rzekach),
  • Elektrowni fotowoltaicznych – z wykorzystaniem promieniowania słonecznego,
  • Elektrowni geotermalnych, a więc dzięki energii cieplnej Ziemi,
  • Elektrowni wiatrowych – z wykorzystaniem siły wiatru,
  • Biopaliw, poprzez biomasę (np.: pochodzenia roślinnego).

Zalety korzystania z energii odnawialnej

Korzystanie z zasobów odnawialnych, by wyprodukować energię, generuje wiele zalet. Warto mieć świadomość, na ile różnych obszarów życia jest w stanie pozytywnie wpływać zwiększenie udziału zielonej energii na rynku energetycznym. Zyskuje się m.in.:

  • Bezpieczeństwo energetyczne – korzystanie z odnawialnych źródeł energii nie zmniejsza ich zasobów oraz nie powoduje ryzyka ich wyczerpania.
  • Niezależność energetyczna – dostęp do odnawialnych źródeł energii w Polsce jest praktycznie nieograniczony. Oznacza to, że w każdym regionie można dzięki nim pozyskiwać energię, bez konieczności importu surowców kopalnych z innych krajów. 
  • Ceny prądu – konwencjonalne źródła energii, w odróżnieniu do odnawialnych są zdecydowanie bardziej drogie i trudniejsze w wydobyciu. 
  • Ograniczenie emisji CO2 – Unia Europejska określa limity emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a w chwili ich przekroczenia przez przedsiębiorstwa, konieczne jest wykupienie właściwych uprawnień. 

Zobacz także: Alternatywne źródła energii – czym są? Przykłady

Źródła energii w Polsce

Moc odnawialnych źródeł energii w Polsce rośnie każdego roku w bardzo dużym tempie. Najwięcej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Polsce generują elektrownie oparte na wietrze oraz biomasie. Fotowoltaika znajduje się dopiero na 4 miejscu, jednak z roku na rok rośnie. W 2020 roku w stosunku do roku wcześniejszego odnotowano wzrost o 150%.

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Też do poczytania