Elektrownia fotowoltaiczna – zasady działania, zalety

Elektrownia fotowoltaiczna

Elektrownia fotowoltaiczna jest nie tylko źródłem czystej energii, umożliwiającej ograniczenie emisji CO2, stanowi także inwestycję zapewniającą obniżenie kosztów energii elektrycznej. Oprócz tego jest w stanie generować dodatkowe zyski.

Panele fotowoltaiczne z każdym kolejnym rokiem zyskują na popularności. Najczęściej instaluje się je w domach, jednak w Polsce powstaje coraz więcej farm fotowoltaicznych. Oba te sposoby są doskonałym rozwiązaniem, by zaoszczędzić pieniądze i zoptymalizować budżet domowy.

Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna – dlaczego warto?

Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna przynosi zyski przez cały rok. Nawet w zimie panele fotowoltaiczne zwrócone w kierunku południowym są w stanie wyprodukować prąd. Oprócz tego, instalacje fotowoltaiczne on grid oddają wyprodukowane nadwyżki energii do sieci i można je odebrać w sytuacji, gdy instalacja nie generuje wystarczającej ilości mocy. Dlaczego warto zainwestować w przydomową elektrownię OZE?

  • Inwestycja zwraca się już po kilku latach.
  • Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna znacząco podwyższa cenę każdej nieruchomości. Fotowoltaika jest obecnie na topie, dlatego sprzedając dom z takim systemem można wynegocjować zdecydowanie wyższą cenę.
  • Takie rozwiązanie umożliwia uniezależnić się od wzrastających cen prądu.
  • Elektrownie fotowoltaiczne są opłacalne nie tylko z racji możliwego ograniczenia kosztów.  Budowa elektrowni fotowoltaicznych oraz montaż paneli słonecznych jest korzystna i przyjazna dla środowiska. Energia pozyskiwana ze słońca jest całkowicie czysta i nie obciąża ekosystemu.

Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna – jaką moc wybrać?

Moc instalacji fotowoltaicznej zależy od ilości osób zamieszkujących gospodarstwo domowe, ich potrzeb, rodzaju ogrzewania, a także ilości urządzeń energochłonnych, np. klimatyzacji. Decydując się na instalację elektrowni o mocy 4 kW, ilość wyprodukowanej energii sprosta zapotrzebowaniu  gospodarstwa domowego zamieszkiwanego przez 4 osoby, ogrzewanego kotłem gazowym bez elektrycznego podgrzewacza przepływowego.

W przypadku elektrowni fotowoltaicznej o mocy sięgającej 7kW, instalacja w ciągu roku będzie w stanie wytworzyć energię o wartości około 6650 kWh. Elektrownia fotowoltaiczna 7kW sprosta  zapotrzebowaniu większej rodziny w domu ogrzewanym kotłem gazowym, ale wyposażonym w większą ilość energochłonnych urządzeń elektrycznych, np. kuchnie indukcyjne lub elektryczny podgrzewacz ciepłej wody użytkowej.

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 10 kW zaspokoi zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, którego podstawowym źródłem ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej jest pompa ciepła lub piece elektryczne.

Elektrownia fotowoltaiczna – ile można zaoszczędzić?

Elektrownia fotowoltaiczna, która jest zbudowana z paneli fotowoltaicznych przyczynia się do obniżenia rachunków za prąd. Już mini elektrownie fotowoltaiczne o mocy 3kW, mogą skutecznie zmniejszyć comiesięczny rachunek za prąd o ok. 150 złotych. W przypadku niewielkich gospodarstw domowych, zamieszkiwanych przez np. dwie osoby dorosłe i dzieci, można zauważyć ewidentną oszczędność. W sytuacji, gdy średnie rachunki miesięczne oscylują koło 250 złotych, należy wybudować elektrownię fotowoltaiczną o mocy przynajmniej 5kW.

Zobacz także: Cena fotowoltaiki – koszt instalacji fotowoltaicznej 6kW

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Też do poczytania