Jak działa elektrownia biomasy?

Elektrownia biomasy – czym jest?

Paliwa kopalne m.in.: węgiel kamienny i ropa naftowa to wyczerpywalne zasoby, które dodatkowo stwarzają problemy związane z ich szkodliwym wpływem na środowisko. Wartą uwagi alternatywą są elektrownie na biomasę i biogaz. Są to wszystkie substancje organiczne, pochodzące od roślin, zwierząt lub będące efektem działalności człowieka, z których pozyskuje się energię.

Biomasa – co to?

Biomasa to wszelka materia organiczna, tzn. substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego ulegające biodegradacji, czyli rozkładowi. Może mieć różną formę – stałą, ciekłą lub gazową. Biomasa jest całkowicie naturalna, a jej zasoby są niewyczerpywalne oraz odnawialne. Biomasa to obecnie trzecie co do wielkości odnawialne źródło energii na świecie.

Zobacz także: Elektrownia fotowoltaiczna – zasady działania, zalety

Jak działa elektrownia biomasy?

Otrzymywanie energii z biomasy najczęściej odbywa się na skutek współspalania biomasy razem z węglem. Jak działa elektrownia biomasy? Jej funkcjonowanie nie odbiega znacząco od standardowego procesu pozyskiwania energii elektrycznej w konwencjonalnych elektrowniach. Spalanie biomasy podgrzewa wodę, a następnie woda w postaci pary wodnej uruchamia turbinę. Turbina jest połączona z generatorem i odpowiada za powstawanie prądu elektrycznego.

Elektrownia biomasy – zalety

Jedną z głównych zalet spalania biomasy jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla. W elektrowniach biomasy ograniczona została także emisja siarki. Mniej istotną korzyścią, niestety jedynie teoretyczną, jest bardziej równomierne rozmieszczenie biomasy, co powoduje łatwiejszy dostęp do niej oraz minimalizację problemów z jej transportem. W praktyce przedstawia się to inaczej, ponieważ blisko 85% biomasy spalanej w Polsce jest importowane. Nie brana jest tu pod uwagę energia potrzebna na transport tego paliwa, a także emisja CO2 przez środki transportu.

Nie ulega wątpliwości, że zaletą elektrowni biomasy jest zagospodarowanie odpadów, które w innym wypadku nie miałyby zastosowania, a poprzez to przyczyniały się do powstawania problemów związanych z m. in. ich składowaniem.

Wady elektrowni biomasy

Wśród wad elektrowni na biomasę znajduje się żmudny proces przygotowania i suszenia biomasy. Jest to związane z dużym nakładem energii, a także wymaganą infrastrukturą magazynową. Podczas spalania biomasy, przez niższą kaloryczność, spada również sprawność i wydajność kotła. Większość kotłów wykorzystywanych w polskich elektrowniach, finalnie miało służyć wyłącznie do spalania węgla, a więc przed rozpoczęciem współspalania, podjęto się ich modernizacji, zwykle nieskutecznie. Przeważająca zawartość popiołów w spalonej biomasie zdecydowanie utrudnia eksploatację kotłów, co w dłuższej perspektywie przyczynia się do skracania trwałości tego rodzaju urządzeń.

Zobacz także: Elektrownia geotermalna – jak działa? Wady i zalety

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Też do poczytania