Zanieczyszczenie powietrza – przyczyny i skutki

Zanieczyszczenia powietrza

Zanieczyszczenia powietrza to wszystkie substancje w postaci gazów, cieczy lub ciał stałych, które nie są jego naturalnymi składnikami lub przekraczają zalecane normy.  Dochodzi wtedy do negatywnych skutków, które bezpośrednio oddziałują na zdrowie człowieka, zwierząt oraz roślin. Ponadto wpływają na skażenie środowiska – wody czy gleby.

W Polsce najwyższy poziom zanieczyszczenia powietrza odnotowuje się w okresie od jesieni do wiosny, a więc w okresie grzewczym. Wtedy głównym powodem zanieczyszczenia powietrza jest tzw. niska emisja – pochodząca zwłaszcza z domowych pieców grzewczych. To przede wszystkim ona przyczynia się do powstawania smogu.

Zanieczyszczenia powietrza – przyczyny

Nie wszystkie zanieczyszczenia powietrza w równym stopniu oddziałują na zdrowie i samopoczucie człowieka. Do najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń zalicza się:

  • Pył zawieszony – m.in. cząsteczki PM1, PM2 oraz PM10. To bardzo małe, jednak groźne rodzaje zanieczyszczeń powietrza. Z łatwością mogą wnikać do krwiobiegu i sprzyjać rozwojowi chorób serca czy nowotworom. Powstają na skutek pożarów, ale także działalności człowieka (np. palenia w piecach, kominkach).
  • Gazy – wśród najgroźniejszych z nich znajdują się dwutlenek azotu, tlenek i dwutlenek węgla, ozon, a także dwutlenek siarki.
  • NO2 – czyli dwutlenek azotu. Powstaje zazwyczaj na skutek emisji spalin. Może uszkadzać układ oddechowy, a poprzez to powodować jego infekcje lub alergie. Podrażnia także spojówki.
  • CO – poprzez spalanie paliw kopalnych oraz biopaliw. Narażenie na oddziaływanie CO może uszkadzać serce i wpływać na rozwój jego chorób.
  • SO2 – powodem zanieczyszczenia powietrza tym gazem są szczególnie procesy produkcyjne, zachodzące w dużych zakładach przemysłowych. Dwutlenek siarki może uszkadzać nabłonek nosa, gardła, płuc oraz powodować ich infekcje czy alergie.
  • O3 – czyli ozon. Środowisko jest zanieczyszczone tym gazem głównie przez procesy produkcyjne przemysłowe. Ozon powoduje obrzęki i stany zapalne układu oddechowego, a także zmniejsza jego odporność, przyczynia się do nasilenia objawów astmy i alergii.
  • CO2 – szczególnie szkodliwy dla planety. Powoduje zwłaszcza ocieplanie się klimatu.

Zanieczyszczenie powietrza – skutki

Zanieczyszczenia powietrza negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Skutkami zanieczyszczenia powietrza są: kwaśne opady, pyły, smog, nasilenie efektu cieplarnianego, dziura ozonowa, zanieczyszczenie gleby i wody. Zanieczyszczone powietrze ma także negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Poszczególne zanieczyszczenia mogą powodować: ból głowy, choroby układu krążenia, podrażnienie oczu, nosa i gardła. Mają także wpływ na układ oddechowy i rozrodczy, a także wątrobę oraz śledzionę.

Ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza

Głównymi źródłami zanieczyszczeń powietrza jest transport oraz przemysł. Do  najskuteczniejszych sposobów redukowania zanieczyszczeń możemy zaliczyć:

  • Zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza pochodzących z górnictwa, hutnictwa oraz elektrowni.
  • Zmniejszenie eksploatowania nieodnawialnych  źródeł energii.
  • Mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz stosowania alternatywnych źródeł energii.
  • Zmniejszenie emisji szkodliwych spalin przez wybór bardziej ekologicznych rozwiązań – samochód elektrycznych, rowerów, komunikacji miejskiej.
  • Stosowanie w przemyśle nowoczesnych technologii.

Zobacz także: Antropogeniczne źródła zanieczyszczeń powietrza – czym są?

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Też do poczytania