Emisja zanieczyszczeń – jak ją ograniczyć?

Emisja zanieczyszczeń

Emisja zanieczyszczeń to masa substancji, która jest emitowana bezpośrednio do środowiska zarówno ze źródeł naturalnych (np. na skutek wybuchu wulkanów, erozji powierzchni ziemi), jak również ze źródeł antropogenicznych (procesy spalania paliw, przemysł czy rolnictwo). Ze względu na sposób docierania zanieczyszczeń do środowiska, źródła emisji zanieczyszczeń można podzielić na zorganizowane (np. kominy) i niezorganizowane (np. magazynowanie materiałów sypkich na hałdach).

Co powoduje zanieczyszczenie powietrza?

Emisja zanieczyszczeń do powietrza

Wcześniej jedynym źródłem zanieczyszczeń powietrza były procesy naturalne, takie jak: wybuchy wulkanów, pożary lasów itp. Rozwój przemysłu oraz motoryzacji sprawił, że zapotrzebowanie na surowce naturalne wzrosło, a podczas produkcji i użytkowania wytwarzane są zanieczyszczenia przedostające się do powietrza. Obecnie największym źródłem emisji zanieczyszczeń do powietrza są: emisja przemysłowa, transport, kominy indywidualne gospodarstwach domowych, a także pylenie.

Zobacz także: Dbanie o środowisko – jak możesz pomóc?

Emisja zanieczyszczeń w Polsce

Emitory zanieczyszczeń powietrza

W Polsce kluczowym źródłem emisji zanieczyszczeń są procesy spalania paliw, głównie w związku z tym, że podstawowy nośnik energii pierwotnej w gospodarce narodowej stanowi węgiel kamienny. Zdaniem wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, w 88% przypadków wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu są spowodowane emisją związaną z indywidualnym ogrzewaniem budynków. Przyczyną blisko 6% przypadków przekroczeń normy dobowej jest oddziaływanie emisji powiązanej z ruchem pojazdów.

Wysoka emisja zanieczyszczeń

Podział na wysoką i niską emisję zanieczyszczeń powszechnie określa się w kontekście wysokości komina. Wysoka emisja to emisja z przemysłu (źródła punktowe), a więc spaliny np.: z elektrowni, ciepłowni, dużych zakładów produkcyjnych, które są emitowane wysokimi do kilkuset metrów kominami i emitowane na dużym obszarze.

Przemysł, duże elektrownie i elektrociepłownie rozprowadzają aktualnie zdecydowanie mniej zanieczyszczeń powietrza, gdyż:

  • stosują restrykcyjne przepisy prawa
  • wykorzystują instalacje oczyszczające spaliny

W niektórych przypadkach spaliny emitowane przez komin zmodernizowanej elektrowni są o wiele czystsze niż powietrze zasysane do kotła.

Niska emisja zanieczyszczeń

Niską emisja zanieczyszczeń określa zanieczyszczenia, które są skoncentrowane nisko nad ziemią (potocznie emitowane przez kominy do 40 m). Odpowiedzialne za taką emisję są przede wszystkim:

  • domowe piece grzewcze i lokalne kotłownie węglowe – a więc sektor komunalno-
    bytowy (powierzchniowe źródła emisji zanieczyszczeń)
  • transport samochodowy (na terenach zurbanizowanych –  czyli emisja liniowa)

Głównymi przyczynami niskiej emisji zanieczyszczeń jest:

  • nieefektywne spalanie paliwa – brak właściwej ilości tlenu, który jest niezbędny do spalania np. w wyniku ograniczenia przepustowości komina (brak czyszczenia prowadzi do wydzielania się tlenku węgla CO, czyli tzw. czadu);
  • spalanie paliwa o niskiej jakości – często użytkownicy kotłów
    używają taniego paliwa np. mułów, floty, albo spalają odpady
    (śmieci)

Opału o niskiej jakości należy spalić więcej, przez co oszczędności finansowe są znikome. Ponadto wzrasta lokalnie ilość zanieczyszczeń emitowanych do powietrza.

Sposoby ograniczenia emisji co2

Poprzez zmianę przyzwyczajeń oraz wprowadzenie ekologicznych rozwiązań do swojego życia codziennego możemy zredukować emisję zanieczyszczeń. Jakie są sposoby ograniczenia emisji CO2?

  • Inwestycja w odnawialne źródła energii,
  • redukcja zużycia wody,
  • wykorzystanie toreb wielokrotnego użytku,
  • rezygnacja z podróży samochodem,
  • mniejsze wykorzystanie oświetlenia.

Zobacz także: Antropogeniczne źródła zanieczyszczeń powietrza – czym są?

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Też do poczytania