Antropogeniczne źródła zanieczyszczeń powietrza – czym są?

Antropogeniczne źródła zanieczyszczeń powietrza

Antropogeniczne zanieczyszczenie powietrza, następują na skutek niezamierzonego, lecz systematycznego postępowania człowieka. Polega ono na ciągłej emisji czynników degradujących środowisko lub jest wynikiem awarii, będącej przyczyną natychmiastowego uwolnienia zanieczyszczeń.

Antropogeniczne zanieczyszczenia powietrza – podział

Naturalne źródła zanieczyszczeń są mniejszą skalą problemu w porównaniu do tych, które następują na skutek działalności człowieka. Antropogeniczne źródła zanieczyszczeń powietrza można podzielić na 4 podstawowe kategorie:

  • Energetyczne
  • Przemysłowe
  • Komunikacyjne
  • Komunalno-bytowe

Jednym z kluczowych antropogenicznych źródeł zanieczyszczeń powietrza są zanieczyszczenia z domowych palenisk, lokalnych kotłowni oraz gospodarstw rolnych.  Złej jakości paliwa grzewcze, które są produkowane w domowych piecach i kotłowniach, każdego roku przyczyniają się do powstawania smogu. Mając na uwadze poszanowanie środowiska, troskę o naszą planetę, jak również zdrowie swoje, rodziny i sąsiadów, należy spalać jedynie dobrej jakości paliwa. Najlepszą opcją jest przestawienie się na ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Skutki antropogenicznych źródeł zanieczyszczeń powietrza powodują groźne choroby takie jak: nowotwory, niewydolność krążenia lub astmę.

Następnym źródłem antropogenicznego zanieczyszczenia powietrza jest komunikacja, czyli cały transport lądowy (samochodowy, kolejowy) a także transport wodny. Istotne dla jakości powietrza są także energetyczne antropogeniczne źródła zanieczyszczeń powietrza. Pochodzą one z procesów, które są związane z wydobywaniem surowców w kopalniach oraz spalaniem paliw. Energetyczne źródła zanieczyszczeń powietrza są związane z zanieczyszczeniami przemysłowymi. Pośród tych źródeł zanieczyszczeń prym wiodą przemysł ciężki, metalurgiczny, produkcja i wykorzystywanie rozpuszczalników, przemysł spożywczy, przemysł farmaceutyczny oraz pokrewne jego gałęzie.

Zobacz także: Jakie są nieodnawialne źródła energii w Polsce?

Antropogeniczne źródła zanieczyszczeń powietrza – co warto wiedzieć?

Źródeł zanieczyszczenia powietrza jest wiele. Większość z nich to antropogeniczne źródła zanieczyszczeń powietrza, czyli bezpośrednio spowodowane działaniami i decyzjami człowieka. Poszanowanie środowiska i dbałość o czyste powietrze powinna stanowić priorytet dla każdego z nas w obecnych czasach. Każdy człowiek ma realny wpływ na jakość powietrza, a jego działania mogą skutecznie ograniczać jego zły stan. Wystarczy, że częściej zdecydujemy się na jazdę rowerem do pracy, zamiast jazdy samochodem lub zamienimy stary węglowy piec na nowoczesną technologię.

Zobacz także: Produkcja energii elektrycznej na świecie i w Polsce

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Też do poczytania