Produkcja energii elektrycznej na świecie i w Polsce

Produkcja i zużycie energii elektrycznej

Według danych z polskiej sieci elektroenergetycznej, produkcja energii elektrycznej w Polsce w listopadzie 2021 roku wyniosła 15 480 GWh, co oznacza wzrost o 13,61% w porównaniu do listopada ubiegłego roku. Zużycie krajowe energii elektrycznej było niższe niż przed rokiem (o 2,31%) i wyniosło 14 911 GWh. Statystycznie od stycznia do listopada w Polsce wyprodukowano 156 925 GWh, co oznacza wzrost o 13,9% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Największą ujemną dynamikę produkcji energii elektrycznej wykazały elektrownie wodne (-26,96%). Ujemna dynamika dotyczyła również elektrowni gazowych (-5,45%) oraz odnawialnych źródeł energii innych niż wiatrowe (-16,04%). Najwięcej energii pochodziło z elektrowni węglowych 8 406 GWh (wzrost o 27,56% rok do roku).

Po wielokrotnych najwyższych wzrostach produkcji energii z odnawialnych źródeł energii (poza wiatrem), w tym miesiącu jej dynamika była ujemna. Produkcja energii elektrycznej w tej grupie źródeł wyniosła 143 GWh. W elektrowniach wiatrowych produkcja wzrosła o 26,13 proc. rok do roku i wyniosła 1 555 Gwh.

Zobacz także: Źródła energii – przykłady odnawialnych i nieodnawialnych źródeł

Produkcja energii elektrycznej na świecie

Zapotrzebowanie na energię elektryczną na świecie ciągle wzrasta, a jednocześnie trwają starania o to, aby zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery.  Produkcja energii elektrycznej na świecie opiera się na wykorzystaniu paliw mineralnych – różnych rodzajów węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego.

W większości krajów dominuje produkcja energii elektrycznej w elektrowniach cieplnych. W elektrowniach tych spalany jest  węgiel kamienny i brunatny, pochodne ropy naftowej lub gaz ziemny. Wytwarzają one 63,2% energii elektrycznej na świecie.

Drugie miejsce zajmują elektrownie wodne, które wytwarzają 19% energii elektrycznej. Ze względu na koszty budowy stawiane są głównie w bogatych państwach. W elektrowniach atomowych (jądrowych) powstaje 17,4% energii elektrycznej.

Produkcja energii z fotowoltaiki – Polska 2021

Na koniec grudnia 2021 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 7670 MW, a to oznacza wzrost o 93,6 proc. w stosunku do grudnia w zeszłym roku. W 2021 roku powstało 48 775 sztuk nowych instalacji PV. W sektorze OZE fotowoltaika zajmuje pierwsze miejsce z 45-proc. udziałem – w listopadzie 2021 r. po raz pierwszy wyprzedziła elektrownie wiatrowe. Do 2030 r. udział odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23%:

  • nie mniej niż 32% energii elektrycznej (głównie energia wiatrowa i fotowoltaiczna),
  • 28% w ciepłownictwie (wzrost o 1,1 pp/r),
  • 14% w transporcie (z dużym udziałem elektromobilności).

Zobacz także: Elektrownia fotowoltaiczna – zasady działania, zalety

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Też do poczytania