Fotowoltaika dla rolnika – montaż paneli w gospodarstwie rolnym

Fotowoltaika dla rolnika

Gospodarstwa rolne mają o wiele większe zapotrzebowanie na energię elektryczną od gospodarstw domowych. W 2019 roku Martin & Jacob na zlecenie Banku BNP Paribas przeprowadziło badanie “Energia elektryczna w gospodarstwie”, z którego wynika, że wydatki na energię elektryczną najczęściej stanowią ok. 20% ogólnych wydatków ponoszonych w związku z działalnością rolną. W wielu gospodarstwach udział ten wynosi nawet do 40%. Dlatego fotowoltaika dla rolnika to doskonałe rozwiązanie, które pozwala na redukcję kosztów związanych z energią, a także efektywne zagospodarowanie nieużywanych gruntów.

Fotowoltaika dla gospodarstwa rolnego – korzyści

Jakie są korzyści z zastosowania fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym?

  • Niezależność energetyczna – wytwarzanie własnej energii elektrycznej pozwala na uniezależnienie się od dostawców prądu oraz cen energii elektrycznej.
  • Duże oszczędności – niższe rachunki za energię elektryczną oznaczają zyski, które można przeznaczyć na rozwój gospodarstwa domowego,
  • Wykorzystanie niezagospodarowanych terenów (dachy, wiaty) – pomagają one w generowaniu dodatkowych dochodów,
  • Skorzystanie z odliczeń amortyzacyjnych – koszty inwestycyjne związane z instalacją systemu PV mogą być amortyzowane poprzez odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym,
  • Możliwość obniżenia podatku rolnego i uzyskania 25% ulgi inwestycyjnej – nawet przez 15 lat.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – montaż paneli

Rodzaj gruntu czy budynku nie jest przeszkodą w zainwestowaniu w fotowoltaikę dla gospodarstwa rolnego.  Obecnie panele fotowoltaiczne mogą być instalowane na trzy różne sposoby:

  • Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są panele instalowane na dachach gospodarstw. Szczególnie polecanym w sytuacji, gdy gospodarstwo posiada dużą powierzchnię zabudowy. Panele fotowoltaiczne można zamontować na dachach płaskich, lekko spadzistych i skośnych.
  • Fotowoltaika dla rolnika, który chce skorzystać z dofinansowania w ramach programu Mój Prąd lub Czyste Powietrze. Panele umieszczone są na stojakach zainstalowanych na dachu domu. W tym wariancie instalacja może być umieszczona również na dachu płaskim, lekko spadzistym lub skośnym.
  • Najczęściej kojarzona z farmami fotowoltaicznymi. W praktyce każdy może się na nią zdecydować – wystarczy niezabudowana działka. Moduły fotowoltaiczne montowane są na ramach o specjalnej konstrukcji. To rozwiązanie jest często wybierane przez rolników i ranczerów.

Fotowoltaika dla rolnika 2022 – ulgi

Rolnicy, tak jak osoby fizyczne oraz firmy mogą skorzystać z dostępnych ulg oraz dofinansowań, które sprawiają, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest jeszcze bardziej atrakcyjna:

  • Agroenergia – zakup, budowa i  odbiór instalacji fotowoltaicznej o mocy od 10 do 50 kW,
  • odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego,
  • dotacje dla rolników, np. Mój Prąd i Czyste powietrze (dla osób fizycznych),
  • regionalne programy wsparcia,
  • leasing,
  • kredyt.

Fotowoltaika w rolnictwie

Gospodarstwa rolne to kolejny sektor, w którym montaż paneli fotowoltaicznych jest niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem. Pomimo wielu niekorzystnych zmian w 2022 roku inwestycja w instalację fotowoltaiczną nadal jest opłacalna, a w dalszej perspektywie pozwoli na generowanie sporych oszczędności.

Zobacz także: Dom energooszczędny – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Też do poczytania