Fotowoltaika na balkonie – jak zamontować panele w bloku?

Fotowoltaika w bloku

Zmieniające się warunki klimatyczne zmuszają zarówno inwestorów, jak i społeczeństwo do poszukiwania ekologicznych rozwiązań, które spowolnią niekorzystne zmiany w środowisku. Jedną z nich jest fotowoltaika w mieszkaniu w bloku.

Wiele mówi się o instalacjach fotowoltaicznych na dachach budynków mieszkalnych. Jednak nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą skorzystać z posiadania własnej elektrowni na podwórku. Panele fotowoltaiczne to także przyjazna środowisku inwestycja, która jest w zasięgu możliwości budynków mieszkalnych. Spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe nazywane  spółdzielniami energetycznymi produkują energię elektryczną na własne potrzeby energetyczne lub na sprzedaż.

Fotowoltaika w bloku – pozwolenie

W przypadku istniejących budynków mieszkalnych, odpowiedzialność za uzyskanie odpowiednich pozwoleń na montaż fotowoltaiki w bloku spoczywa na spółdzielni mieszkaniowej. Jeśli jesteś lokatorem budynku mieszkalnego i planujesz inwestycję fotowoltaiczną, to na Tobie spoczywa obowiązek dopełnienia wszelkich niezbędnych formalności, w tym uzyskania zgody zarządcy budynku na montaż paneli fotowoltaicznych.

Warto wiedzieć: Nadwyżka energii z fotowoltaiki – co się z nią dzieje?

Panele fotowoltaiczne dla spółdzielni

W przypadku domów jednorodzinnych oczywistym wyborem miejsca instalacji systemu fotowoltaicznego jest dach, a jeśli jest wystarczająco dużo miejsca lub jeśli konstrukcja dachu na to nie pozwala, panele umieszcza się na ziemi.

Panele fotowoltaiczne w bloku można umieścić na ścianie budynku. Taki system fotowoltaiczny jest szczególnie odpowiedni dla wysokich bloków mieszkalnych, pod warunkiem, że powierzchnia fasady nie jest narażona na zacienienie. W przypadku bloków mieszkalnych możliwe jest zainstalowanie modułów fotowoltaicznych jako oddzielnej konstrukcji.

Innym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie. Jeśli jesteś właścicielem mieszkania i chcesz zainstalować panele słoneczne na balkonie, powinieneś również zwrócić się do gminy lub spółdzielni mieszkaniowej o pozwolenie na to. Najlepiej jest zainstalować taki system od strony południowej, ewentualnie od strony zachodniej lub wschodniej. Montaż od strony północnej nie jest zalecany, ponieważ nie docierają tam promienie słoneczne potrzebne do produkcji energii elektrycznej.

Nowoczesną i praktyczną opcją w powstających osiedlach mieszkaniowych są dachy fotowoltaiczne, tzw. carporty, wyposażone w stacje ładowania samochodów elektrycznych, które w przyszłości będą zapewne dominującym środkiem transportu. Takie rozwiązanie nie tylko umożliwia zasilanie pojazdu, ale również chroni go przed promieniowaniem słonecznym oraz opadami deszczu, gradu czy śniegu.

Możliwe jest również zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na gruncie, w miejscu do tego przeznaczonym. Jest to opcja, z której skorzystają przede wszystkim deweloperzy, którzy mają wpływ na charakter inwestycji – usytuowanie budynków tak, aby nie utrudniały ogniwom dostępu do słońca, przeznaczenie konkretnego kawałka ziemi pod umieszczenie modułów.

Panele fotowoltaiczne na balkonie

Jeśli nasz balkon ma dobrą, południową ekspozycję inwestycja w panele fotowoltaiczne zwróci się do dziesięciu lat. Panele fotowoltaiczne pozwolą na znaczną redukcję kosztów za prąd, wytworzona za ich pomocą energia nie pokryje całkowicie zapotrzebowania domowników, ale przyczyni się do zmniejszenia rachunków za prąd. To doskonałe rozwiązanie dla osób dbających o ekologię. Fotowoltaika w bloku nie jest tak powszechna, jak w przypadku domów jednorodzinnych, chociaż coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych decyduje się na takie rozwiązanie. Warto przemyśleć montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie i zredukować opłaty za prąd.

Zobacz także: Pomiar zużycia prądu – dlaczego warto mierzyć zużycie energii?

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

2 Responses

  1. Witam czy spółdzielnia mieszkaniowa może nie wyrazić zgody na montaż panela fotowoltaicznego nie wychodzącego poza obrys budzynku czyli wewnątrz balkonu nie naruszając elewacji budynku. Czekam właśnie na zgodę na taki montaż na piśmie, choć ustnie odpowiedź była negatywna poinformowano mnie że spółdzielnia nie wyraża zgody na taki montaż. Odniosłem wrażenie że osoby decyzyjne nie mają kompletnego pojęcia o fotowoltaice.

  2. Mam ten sam dylemat. Chcę ustawić sobie panel na balkonie w specjalnym statywie który na dzień będzie podnoszony do góry a na noc będę go chował. Wszystko będzie po wewnętrznej stronie . Moim zdaniem nie powinno być problemu ale niestety to POLSKA.

Dodaj komentarz

Też do poczytania