Instalacja fotowoltaiczna hybrydowa – cena, działanie

Instalacja fotowoltaiczna hybrydowa

Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne on-grid oraz off-grid mają wiele zalet. Zapewniają kupującym możliwość magazynowania wyprodukowanej energii zarówno w sieci elektroenergetycznej, jak i we własnych akumulatorach, które są podłączone do instalacji. Instalacja fotowoltaiczna hybrydowa jest stosunkowo rzadko spotykana, w związku z wysokimi cenami magazynów energii. Wśród najważniejszych elementów, które wchodzą w skład hybrydowych instalacji fotowoltaicznych, znajdują się m.in. inwertery hybrydowe oraz baterie akumulatorów.

Co to jest hybrydowa instalacja fotowoltaiczna?

Hybrydową instalacja fotowoltaiczną można nazwać systemy, które są połączeniem paneli fotowoltaicznych oraz magazynów energii. Umożliwiają efektywne zarządzanie energią elektryczną w sytuacji, gdy zapotrzebowanie na prąd w domu przewyższa w określonych porach dnia lub sezonach potencjał wyłącznie instalacji fotowoltaicznej.

Instalacja fotowoltaiczna hybrydowa – cena

Minusem hybrydowych instalacji fotowoltaicznych jest ich cena, ponieważ jest aż o 50% wyższa. Powodem są wysokie ceny magazynów energii. Zakup mikroinstalacji hybrydowej o mocy 3 kWp to koszt ok. 30 tys. zł, a instalacja o mocy 5kW sięga ceny aż 50 tysięcy. Jest to jednak koszt jednorazowy. Warto pamiętać o wprowadzeniu nowego sposobu rozliczania prosumentów od 1 kwietnia 2022 roku.

Co to jest hybrydowa instalacja OZE?

Instalacja hybrydowa OZE jest to instalacja, która jest połączeniem co najmniej dwóch samodzielnych instalacji OZE, które teoretycznie byłyby w stanie wytwarzać energię zupełnie niezależnie od siebie i samodzielnie. Hybrydowe instalacje, oprócz tego, że tworzą spójny funkcjonalnie i obszarowo mechanizm, wytwarzających energię elektryczną urządzeń, muszą także odznaczać się różnorodną dyspozycyjnością wytwarzanej energii, która zapewnia odbiorcom ciągły dostęp do energii elektrycznej. W związku z tym, łączenie pracy różnego typu instalacji hybrydowych OZE ma prowadzić do ograniczenia niestabilnej pracy pojedynczych instalacji, zwłaszcza tych wykorzystujących zmienne oddziaływanie sił przyrody.

Zobacz także: Montaż paneli fotowoltaicznych – kompendium wiedzy

Instalacja fotowoltaiczna hybrydowa – zalety

Instalacja fotowoltaiczna hybrydowa przyczynia się do znaczącego ograniczenia ilości energii pobieranej z sieci energetycznej. Ponadto jest w stanie optymalizować koszty utrzymania nieruchomości, jak również zapewniać kupującemu możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa energetycznego. Instalacja fotowoltaiczna hybrydowa sprawdzi się zarówno w okresach zwiększonego zapotrzebowania energetycznego budynku, ale także w momencie niewystarczającej produkcji energii elektrycznej poprzez samą instalację fotowoltaiczną. Oprócz tego instalacja hybrydowa zapewni inwestorowi ciągłość zasilania w przypadku wystąpienia czasowych awarii sieci energetycznej. Dużą zaletą instalacji fotowoltaicznej hybrydowej jest możliwość zoptymalizowania stopnia jej wykorzystania wedle potrzeb swojego budynku. Optymalizacja dotyczy prądu generowanego przez ogniwa fotowoltaiczne aż do 50-80%. Nie należy jednak zapominać, że instalacje hybrydowe wymagają bardziej kosztownych inwestycji w skomplikowaną automatykę, a także infrastrukturę.

Zobacz także: Elementy instalacji fotowoltaicznej – inwerter, panele, moduły

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Też do poczytania