Czym jest i jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna

Farmy fotowoltaiki są instalacjami przeznaczonymi do wytwarzania energii słonecznej na ogromną skalę, zwykle na ziemi (rzadziej na wodzie), składająca się z dużej ilości połączonych ze sobą paneli słonecznych. By farma fotowoltaiczna działała we właściwy sposób, wymagane jest zamontowanie m.in. kilku falowników, scentralizowanej sterowni, a także transformatorów wysokiego napięcia.

Farmy fotowoltaiczne są wykorzystywane do wychwytywania dużej ilość energii słonecznej i zamieniania ją w prąd. Dzięki temu można generować tysiące watów energii elektrycznej na sekundę i dostarczać ją do przemysłu, miast, obszarów pozamiejskich, a także sprzedawać ją do sieci dystrybucyjnej.

Jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna zwykle składa się nawet z tysięcy paneli słonecznych, które są połączone ze sobą za pośrednictwem przewodów elektrycznych, pogrupowanych na podstawie kilku obszarów. Zależnie od swoich właściwości, farmy fotowoltaiczne wykazują zdolność generowania dużej mocy i stają się coraz bardziej wydajnym źródłem energii odnawialnej.

Farma fotowoltaiczna ma nie tylko zdolność przechwytywania promieni słonecznych przez panele słoneczne, ale także magazynuje energię słoneczną w dużych polach baterii, dzięki czemu umożliwiają jej późniejsze użycie. Ponadto, za pośrednictwem wsporników, możliwe jest dopasowanie ich nachylenia między 15° a 45°, w zależności od ułożenia słońca i pory roku, co zapewnia efektywną wydajność energetyczną przez cały rok.

Szacuje się, że dobrze prosperująca farma fotowoltaiki może generować energię elektryczną dla ponad 250 tys. osób rocznie, a oprócz tego umożliwia zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 215 tys. ton w ciągu 365 dni.

Farma fotowoltaiczna – koszt

Cena farmy fotowoltaicznej zależy od różnych czynników, nie tylko mocy instalacji. W kwestii przydomowej mikroinstalacji, koszty wynoszą średnio między 4 do 6 tysięcy złotych za każdy kilowat mocy systemy solarnego. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 3,35 kW prądu pochłania około 16 tysięcy złotych. Koszt instalacji fotowoltaicznej obejmuje cenę montażu na dachu, a także zamocowanie wymaganej instalacji elektrycznej, inwertera oraz podłączenia jej do domowej sieci energetycznej. Koszty, dotyczące większych inwestycji, są trudne do określenia. Koszt dużej, komercyjnej gruntowej farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW waha się między 2,7 a 2,9 miliona złotych. Jest to blisko 2,7 – 2,9 tysiąca złotych za 1 kW. Najdroższym składnikiem tej inwestycji są moduły fotowoltaiczne.

Farma fotowoltaiczna – za i przeciw

Farmy fotowoltaiczne często porównywane są do przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Jest to błędne rozumowanie, ponieważ w obu przypadkach występują znaczące różnice, np. w kwestii nadwyżek energii. Warto zapoznać się z argumentami za i przeciw myśląc o budowie farmy fotowoltaicznej:

  • Podmioty prawne maja możliwość sprzedaży nadwyżki energii do Zakładu Energetycznego na zasadach ogólnych, jako przedsiębiorca w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Stosunek mocy pobranej, do mocy oddanej jest jednak niekorzystny, dlatego warto zbudować farmę w taki sposób, aby wykorzystać całą wyprodukowaną energię.
  • Cena dużej gruntowej farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW wynosi ok. 3 miliony złotych.
  • Farmy fotowoltaiczne zapewniają niezależność energetyczną. Wytwarzają czystą energię elektryczną, a same instalacje są ciche.
  • Farmy fotowoltaiczne w Polsce spotykają się ze sprzeciwem społeczności, która twierdzi, że takie instalacje są szkodliwe dla człowieka i środowiska. Innego zdania są jednak eksperci zajmujący się odnawialnymi źródłami energii.
  • Farmy fotowoltaiczne są ekologiczne. Pozwalają na wytworzenie energii ze słońca, dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych. To rozwiązanie coraz częściej stosowane w różnych krajach, także przez duże i znane firmy.

Zobacz także: Elektrownia geotermalna – jak działa? Wady i zalety

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Też do poczytania