Dom energooszczędny – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Dom energooszczędny

Jeszcze około 5 lat temu budowa domu energooszczędnego była o 40 proc. droższa niż budowa tradycyjnego budynku. Te różnice zmieniają się jednak z roku na rok. Nowoczesne urządzenia i prawidłowo zaprojektowane systemy wentylacji oraz ogrzewania w domach energooszczędnych są w stanie dawać zdecydowanie lepsze efekty niż np. inwestycja w pogrubianie izolacji ścian domów tradycyjnych.

Dom energooszczędny – co to jest?

Energooszczędny dom jest to nowoczesny projekt obiektu o nieskomplikowanej formie i ekologicznych rozwiązaniach, który nie tylko sprzyja oszczędzaniu energii, ale także aktywnie pozyskuje ją ze źródeł alternatywnych. Decyzja o budowie energooszczędnego domu nie jest łatwa, ponieważ jego cena jest znacznie wyższa w porównaniu z klasycznym obiektem. Warto jednak rozważyć to rozwiązanie, gdyż dom energooszczędny zmniejsza zużycie energii, a dzięki temu redukuje koszty ogrzewania i przyczynia się do obniżenia rachunków.

Czym wyróżnia się dom energooszczędny?

Domy energooszczędne wyróżniają się prostą budową i powierzchnią dachową o minimalnej ilości załamań. W konstrukcji energooszczędnych budynków zastosowana jest izolacja cieplna o grubości co najmniej 20 cm (w ścianach) oraz przynajmniej 30 cm (w zadaszeniu lub stropodachu). Współczynnik przenikania ciepła w oknach i drzwiach zewnętrznych nie może przekroczyć 1,3 W/(m2*K).

Czym ogrzewane są domy energooszczędne?

Ogrzewanie w domach energooszczędnych odbywa się za pośrednictwem pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego. Ponadto w domach energooszczędnych sprawdzi się także zastosowanie rozwiązań fotowoltaiki, czyli np. paneli słonecznych umieszczonych na dachu budynku.

Dom energooszczędny – wady i zalety

Istnieje wiele zalet budowy domu energooszczędnego, wśród nich znajdują są:

  • Generowanie około 3-5 razy mniej strat energii w stosunku do domów w systemie tradycyjnym,
  • niski koszt eksploatacji,
  • lepsza wentylacja – odzyskiwanie ciepła,
  • optymalna izolacja domu – stała temperatura w domu utrzymuje się przez cały rok.

Wady domu energooszczędnego:

  • Ograniczony kształt budynku,
  • wyższa cena.

Tak wiele zalet budowy domu energooszczędnego powinno skutecznie przysłonić małą liczbę jego wad, tj. cenę inwestycji. Inwestycja w obiekt i tak się zwróci się po latach.

Zobacz także: Pomiar zużycia prądu – dlaczego warto mierzyć zużycie energii?

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Też do poczytania