Instalacja fotowoltaiczna – co warto wiedzieć?

Instalacja fotowoltaiczna

Instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach zyskały na popularności i są obecnie powszechną metodą produkcji własnego prądu. Czym jest instalacja fotowoltaiczna? To zespół urządzeń, dzięki którym możliwe jest pozyskiwanie darmowej energii ze słońca. Obecnie fotowoltaika jest niezwykle popularna ze względu na rosnące ceny prądu, a także coraz większe przywiązywanie uwagi do ekologii i ochrony środowiska. Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna – działanie

Instalacja fotowoltaiczna składa się z:

  • Modułu fotowoltaicznego, czyli panelu montowanego na dachu, który pobiera energię słoneczną i przetwarza ją na energię elektryczną w postaci prądu stałego,
  • konstrukcji nośnej (montażowej), która będzie utrzymywać panele na dachu,
  • licznika dwukierunkowego, który zlicza energię elektryczną, którą wytworzyła instalacja fotowoltaiczna oraz pobraną z sieci publicznej,
  • inwertera (falownika), który przekształca prąd stały na prąd zmienny,
  • kabli i złączek.

Montaż fotowoltaiki nie wymaga zmiany instalacji elektrycznej. Instalacja PV jest podłączana do urządzeń, które już istnieją. Wyróżniamy 2 rodzaje systemów instalacji fotowoltaicznej: system on-grid oraz off-grid. W przypadku fotowoltaiki w systemie on-grid energia produkowana przy pomocy paneli fotowoltaicznych jest zużywana na bieżąco, a ewentualne nadwyżki prądu trafiają do zakładu energetycznego. Instalacja fotowoltaiczna w systemie off-grid pozwala na magazynowanie energii, która została wytworzona przez instalację. Nadwyżka energii magazynowana jest w akumulatorach, które muszą zostać dodatkowo zakupione.

Moc instalacji fotowoltaicznej

Przed zakupem instalacji fotowoltaicznej warto zastanowić się nad ilością prądu jaką zużywa nasze gospodarstwo domowe. W ten sposób określimy jaką moc instalacji pv wybrać. Pomoże w tym analiza wysokości dotychczas opłacanych rachunków za prąd. Należy także brać pod uwagę lekką nadwyżkę, która może wynikać z różnych zakupów w ciągu roku, np. zakup klimatyzacji. Szacuje się, że w optymalnych warunkach fotowoltaika o mocy 1 kW wytwarza 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Jeżeli po analizie wyszło, że nasze średnie zużycie wynosi około :

  • 3000 kWh w skali roku, to możemy założyć, że instalacja PV o mocy 3 kW,
  • zużycie 4000kWh zaspokoi 4kW,
  • a 5000kWh zaspokoi instalacja PV o mocy 5kW.

Warto jednak brać pod uwagę większe zużycie energii w niektórych miesiącach, dlatego można wybrać nieco większą moc instalacji fotowoltaicznej.

Instalacja PV – na gruncie, czy na dachu?

Najczęściej spotykany jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, ponieważ nie wpływa znacząco na estetykę otoczenia, zajmuje wcześniej nieużywane miejsce, a także na dachu jest mniejsza możliwość występowania zacienienia. Montaż fotowoltaiki na gruncie będzie dobrym wyborem w przypadku posiadania dużej ilości miejsca do wykorzystania. Instalacja fotowoltaiczna naziemna jest lepiej chłodzona, a także prostsza do czyszczenia oraz konserwacji. Jest jednak droższa, ponieważ wymaga montażu dodatkowej konstrukcji.

Instalacja fotowoltaiczna – czy warto?

Instalacja fotowoltaiczna to opłacalna inwestycja, która pozwala na oszczędność pieniędzy, a także większą niezależność. Właściciele domów mogą liczyć na ulgi oraz dofinansowania, które sprawiają, że koszt fotowoltaiki nie jest aż tak duży. Instalacja fotowoltaiczna pozwala na uniknięcie przerw w dostawie prądu. Wpływa także na wzrost wartości nieruchomości. Od 1 kwietnia zmienił się sposób rozliczania dla nowych prosumentów, którzy nie będą już rozliczani ilościowo z wyprodukowanej energii, a będą ją sprzedawać. Pomimo tego nadal jest opłacalną inwestycją, która zwróci się w ciągu kilku lat.

Zobacz także: Montaż paneli fotowoltaicznych – kompendium wiedzy

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Też do poczytania