Baterie fotowoltaiczne – czym są, rodzaje, cena

Baterie fotowoltaiczne

Decyzja o zakupie baterii fotowoltaicznych zazwyczaj jest związana ze sporą inwestycją. W trosce o świadomość właściwego ulokowania środków pieniężnych, warto zapoznać się z dostępnymi informacjami o różnych rodzajach paneli fotowoltaicznych. Pozwoli to na kontrolę jak najlepszej sprawności ogniw słonecznych oraz ich efektywności.

Podział baterii fotowoltaicznych

Baterie do fotowoltaiki można podzielić ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane ogniwa fotowoltaiczne. Wyróżnia się:

  • Monokrystaliczne – Sprawność monokrystalicznych baterii fotowoltaicznych szacuje się na poziomie od 15 do 19%. Dlatego są one najlepsze ze wszystkich dostępnych rodzajów baterii słonecznych. Ogniwa monokrystaliczne są zbudowane przede wszystkim ze stopionego piasku krzemowego z domieszką boru. Żywotność monokrystalicznych baterii fotowoltaicznych szacuje się na blisko 25 lat.
  • Polikrystaliczne – Fotowoltaika polikrystaliczna odznacza się sprawnością na poziomie ok. 14-16%. Pomimo nieco niższego wskaźnika to właśnie polikrystaliczne baterie słoneczne cieszą się największą popularnością. Jest to spowodowane słabszym spadkiem mocy przy podwyższającej się temperaturze. W głównej mierze są zbudowane z krzemu, wcześniej poddanego obróbce w piecu. Szacowana żywotność polikrystalicznych baterii fotowoltaicznych również wynosi ok. 25 lat.
  • Cienkowarstwowe – Są to baterie fotowoltaiczne, które zostały wykonane przede wszystkim z krzemu amorficznego. Zalicza się do nich także panele fotowoltaiczne CIGS, CIS oraz CdTe. Wyróżnia je niska cena, ale także niski poziom sprawności, który utrzymuje się na poziomie blisko 5%. W przypadku amorficznych baterii fotowoltaicznych, wykonane są one z krzemu umieszczonego w szkle lub nierdzewnej stali. Są to bardzo cienkie warstwy półprzewodnika, dlatego określa się je cienkowarstwowymi. Sprawność ogniw słonecznych CdTe jest nieco lepsza i plasuje się na poziomie od 10 do 12%. Najwyższą sprawnością z paneli cienkowarstwowych odznaczają się ogniwa CIGS. W tej sytuacji sprawność wynosi od 12 do blisko 14%.

Zobacz także: Instalacja fotowoltaiczna – wszystko, co musisz wiedzieć

Baterie fotowoltaiczne – cena

Cena baterii fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od jej rodzaju oraz jakości. Ceny baterii słonecznych sięgają nawet kilkunasty tysięcy złotych, dlatego warto przeanalizować oferty różnych producentów, aby wybrać panele, które będą służyły nam przez wiele lat.

Zalety korzystania z baterii fotowoltaicznych

Fotowoltaika to rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele zalet. Pozwala na ograniczenie kosztów i korzystanie z energii, którą sami wyprodukujemy. Dlatego warto wybrać baterie fotowoltaiczne, które zapewnią nam długie i bezproblemowe działanie. Tańsze instalacje zwrócą się w krótszym czasie, jednak komponenty wysokiej jakości w skali 25-30 lat zapewnią wyższe zyski.

Zobacz także: Program Czyste Powietrze – jak uzyskać dofinansowanie?

Podoba Ci się? Udostępnij!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Też do poczytania